kocicky zajimavosti

10. března 2009 v 12:25 | Marťa-martinka x
ŘEČ TĚLA
Vystrašená nebo polekaná kočka se tváří v tvář útočníkovi bude snažit vypadat větší a tak si načechrá kožich, hlavně ocas.
Útočící kočka zaujme agresivní postoj; naježené fousy, napjaté svaly a kočka tiše leží připravená údeřit.
Kočka, který leží na zádech a vystavuje nejzranitelnější část svého těla, oblast žaludku, se podřizuje útočníkovi.....
KOČIČÍ SMYSLY
Jako přirození noční lovci si kočky vyvinuly své smyslové orgány tak, že jsou dokonale přizpůsobeny jejich potřebám. Tyto smysly jim nejen pomáhají při lovu, ale také je ochraňují před predátory. I přesto, že většina koček dnes žije v bezbečném prostředí domácností, mají stále mnoho vlastností, které se u nich vyvinuly, když si scháněly potravu lovem a kdy bylo přežívání ze dne na den významnou součástí jejich životního stylu.
ZRAK
Není pravda, že kočky vidí za tmy; bez světla jsou na tom s viděním stejně jako my. Je však pravda, že ve slabém světle vidí lépe než lidé. Její oko má jinou stavbu než lidské: má kulatější oční koule a čočky i rohovky jsou blíže u sítnic, což kočce umožňuje zaostřit lépe, než to dokážeme my. Panenka se domáže otevřít daleko víc než u člověka, takže pouští k oční sítnici víc světla, a oči položené dál od sebe než je máme my, jí zajišťují širší zorné pole.
SLUCH
Ikdyž se u koček rozměry uší navzájem hodně liší, jsou vždycky posazeny na hlavě a ne po stranách tváře jako u lidí a opic. Orgán vnějšího ucha, ušní boltec, je pohyblivý, což umožňuje určovat směr, odkud slyšený zvuk přichází. Vnitřní uchová větší dozvukové komory, takže kočka dokáže zachytit i zvuky, které jsou pro člověka nepostřehnutelné a také zvuky vysokých frekvencí.
ČICH
Kočičí nos má čichové receptory, mimořádně specializované orgány, které jsou schopny detektovat nepatrné nebo extrémně nízké koncentrace látek v ovzduší. Zachycené informace přenášejí k čichovým centrům mozku, kde jsou pachy identifikovány a kde vzniká patřičná reakce. Čichová centra jsou poměrně větší než u člověka, který je má skoro zakrnělá.
FLÉMOVÁNÍ
Flémování je reakce, kterou lze pozorovat u mnoha savců. Projevuje se tím, že zvíře stáhne pysky dozadu, takže může Jacobsonovým orgánem registrovat víc chemických pachů. Jacobsonův orgán je umístěn na patře tlamy a v případě divokých koček je to další nástroj, který jim umožňuje zjistit, co se děje kole a jestli se někde opodál nepotuluje jiné, třeba nebezpečné zvíře. U domácí kočky nemá flémování stejný životně důležitý význam jako u její divoké sestry a není tedy tak zřetelné.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama